067 Kartacze | Wędrówka Smak małej Litwy | Podróże kulinarne Roberta Makłowicza

Kartacze

Kategoria / category:
dania główne
składniki:
Ciasto :
1 kg – startych ziemniaków,
0,5 kg – ziemniaków ugotowanych,
1 tarta cebula,
sól

Farsz :
1 – duża cebula,
0,5 kg – mielonej wieprzowiny,
majeranek,
pieprz, czarny i ziołowy, sól

Sos :
1 – łyżka masła,
1 – mała cebula,
10 dag – pieczarek,
1 – szklanka słodkiej śmietanki,
sól, pieprz 


Potrzebujesz sprawdzonych produktów


Delikatesy z Natury - sklep ze zdrową żywnością - 5% rabatu na zakupy. Szeroki wybór produktów ekologicznych najwyższej jakości, suplementów diety, kosmetyki naturalne, środki czystości w atrakcyjnych cenach.
Skorzystaj z okazji, wykorzystaj Kupon Rabatowy i zrób zakupy u sprawdzonego Partnera już dziś!


przygotowanie:
Farsz :
Cebulkę podsmażamy na maśle i dodajemy ją do mięsa wieprzowego, dodajemy sól, majeranek, pieprz ziołowy i odrobinę pieprzu czarnego, całość mieszamy.

Ciasto :
Ucieramy na tarce ziemniaki, które później b. dokładnie wyciskamy, przecieramy również 1 cebulę, następnie dodajemy ziemniaki gotowane ubite, dodajemy sól i całość mieszamy ze sobą.
Następnie formujemy kartacze, wybierając z ciasta kawałek z którego w dłoniach lepimy niewielką kulkę bardziej spłaszczoną od góry,
następnie delikatnie palcami wydrążamy dołek, w który nakładamy farsz, następnie z wszystkich stron zlepiamy i tworzymy okrągłe pyzy tak, by nie było żadnej dziurki.
Po uformowaniu wszystkich kartaczy gotujemy je w osolonym wrzątku ok. 20 min. pod przykryciem.

Sos :
Na maśle smażymy drobno pokrojoną cebulkę dodajemy drobno pokrojone grzyby – pieczarki przyprawione solą i pieprzem, dolewamy świeżej śmietanki i doprowadzamy do zagotowania.
Kartacze wykładamy z wody i nakładamy na nie sos- gęsty można podawać z sałatką wielowarzywną, pekińską lub np. marchewkę z czosnkiem

067 Kartacze | Wędrówka Smak małej Litwy | Podróże kulinarne Roberta Makłowicza
067 Kartacze | Wędrówka Smak małej Litwy | Podróże kulinarne Roberta Makłowicza

2 thoughts on “Kartacze”

  1. Może przepis nie jest wystarczająco precyzyjny. Przede wszystkim do kartaczów należy wykorzystywać ziemniaki mączyste (niekiedy w sklepach pojawiają się oznaczenia – typ kulinarny „b/c” i „c” – to są odpowiednie typy). Starte surowe ziemniaki należy bardzo dokładnie odcisnąć. Płynu na razie nie wylewać! Trzeba też pilnować proporcji – ziemniaków startych powinno być w stosunku 2:1 albo nawet 3:1 do ugotowanych. Odciśnięty płyn powinien trochę postać, wówczas na dnie powinna zgromadzić się skrobia, którą po ostrożnym odlaniu płynu z wierzchu dodajemy do ciasta. O ile do samego ciasta nie powinno dodawać się jajek czy dodatkowo mąki ziemniaczanej, to dla bezpieczeństwa przed umieszczeniem w garnku kartacze można obtoczyć w mące zieniaczanej, albo też do gotującej się wody dodać łyżeczkę mąki rozprowadzonej w wodzie. Wówczas nie powinny się rozwalać, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *